Na potovanju po Zahodu ZDA sem se veselila, da bom stopila v ta rdeč svet, v svet puščave, peska, skal … Na splošno obožujem puščave. Dajejo mi poseben občutek svobode. Seveda se istočasno zavedam, da niso nedolžno okolje, da so mogočne. Izgubiti se v puščavi ali ostati sam v puščavi je gotovo grozna izkušnja. Ampak na varen način, vodeno, so nekaj drugega.
Vstopili smo torej v Narodni park Arches v Utahu, beseda arch pomeni slovensko lok, včasih jih poimenujejo tudi okna, oboki. Gre za naravne loke iz peščenjaka, ki jih oblikuje narava. Kot sproti nastajajo, tako se lahko čez noč po mnogih letih delovanja sil narave prevrnejo, zlomijo in naenkrat velike znamenitosti ni več, hkrati pa nastajajo novi loki, nove bodoče znamenitosti. Generacije lahko skozi desetletja vidijo spremembe v pokrajini, včasih bolj opazne, včasih manj. Loki in pokrajina so se oblikovali skozi milijone let, saj je bila pokrajina naprej morsko dno, ki se je izsušilo, ostalo pa je veliko soli in peščenjaka. Veter, velike temperaturne razlike, od neznanske vročine do zelo nizkih temperatur, sonce in redke, nepredvidljive padavine, še zmeraj oblikujejo te čudovite skulpture.
V veliki vročini je bila pot naporna, a ne preveč, sem pa spila že med prvim pohodom veliko vode. Jaz bi rekla preveč, glede na to, da nisem vedela, kaj vse me bo tega dne še čakalo. Na pot smo sicer vzeli izdatno količino vode, pa se je do večera izkazalo, da je bilo premalo. Ta prva tura namreč ni bila načrtovana, zanjo smo se odločili na kraju samem, ker nas je očaral razgled in vodnik se je z nami strinjal, da nam lahko da čas. V tem delu parka in v drugih, ki jih bom še predstavila, so snemali Indiano Jonesa in Last Crusade.
Ta del parka je res odlična filmska kulisa za karkoli, povsod zanimivi vrhovi iz peščenjakov, kamniti stebri, monoliti, vmes zanimivo grmičevje, še tla pritegnejo pozornost, saj gre za nekdanje morsko dno. Lepo se vidi, kako vreme, nalivi oblikujejo nekdanje morsko dno, kje se vedno znova zbirajo ostanki kakšnega naliva.
Kot že rečeno, nas je na drugi strani parka čakal s kombijem naš vodnik Janko. Polni vtisov smo se napotili do naslednje točke parka, do Balanced Rock. Že ime monolita razkriva, da gre za skale, ki so dobro balansirane, dokler ne bo prišlo do točke, ko bo narava preoblikovala znamenitost in se bo monolit sesul.
Narava pa ne skrbi le za balansiranje, temveč tudi za brušenje. Tako so nastali peščenjaki, ki izgledajo, kot da bi kdo postavil skale na neko polico tako, kot se postavi knjige. Ta del parka se imenuje Devils Garden, po naše Hudičevi vrtovi.
Naša naslednji postanek se je imenoval Sand Dune Arch. Tu so skale podobne tem »zloženim knjigam«, ker tudi tu vstopimo skozi ozek prehod do skritega loka.
GABRIELA ZVER
Komentarji
Objavite komentar