Za takšen naslov sem se odločila, ker se Kitajci ponosno razglašajo za Long de chuan ren (potomce zmajev) in ker sem po delčku Kitajske potovala prav v letu zmaja (2012), ki naj bi prinesel srečo. Ali je bilo leto res tako uspešno, odvisno od osebe, vem pa, da za marsikaterega Kitajca ni bilo, saj so pred mojim odhodom na potovanje predvajali v poročilih posnetke, kako se je Peking dobesedno utapljal v nalivih, šlo je celo za hude poplave. Kljub temu je majhna ekipa devetih radovednežev z vodnikom Kristjanom Šuntajsom krenila na pot, najprej v München na prvo letališče, nato prestop v Dubaju, kjer smo skozi okna letališča občudovali podobo mesta, to, kar sicer gledamo po televiziji (puščava, znane stolpnice in gradbena projekta v morju: Palma ter Svet).
Naš polet proti Pekingu je popestril tudi srbski stevard, ki nas je bil zelo vesel, saj je večina potnikov Kitajcev, imajo pa svoje vrednote in včasih čudaški bonton – nam nerazumljiv. Navajanje doživetih primerov na spletu bi bilo neprimerno. (KLIKNI NA SLIKO ZA OGLED v VEČJEM FORMATU)Naslednje jutro smo začeli s prvimi ogledi Pekinga in že so se rušili prvi stereotipi, recimo ta, da se na Kitajskem vsi vozijo s kolesi. Kolesarje smo lahko videli le tu in tam, na večpasovnicah smo videli zanimiv vozni park: same BMW-je, mercedese, audije in hibridna motorna kolesa. Že samo registrska tablica stane 15.000 evrov. Ali živijo torej v Pekingu samo bogataši? Ko vidimo množico teh avtomobilov, smo presenečeni, ker pozabljamo, da je Kitajcev milijarda. Seveda živijo ljudje bolje kot nekoč, a še zmeraj živi večina zelo skromno in se morajo za preživetje zelo potruditi. Tako sem hitro dojela, zakaj so sicer prijazni Kitajci delovali občasno malce agresivno, če se je bilo potrebno npr. drenjati v kakšni vrsti in me je 40-kilogramska Kitajka z lahkoto sunila na stran skupaj s kovčkom, da je bila prej na vrsti. Ob taki masi ljudi drugače ne preživiš.
Prvi pravi ogled je bil ogled Trga nebeškega miru v Pekingu, ki ga lahko vidimo po televiziji ob vsaki paradi ob državnih proslavah ali kakšnem shodu. Med množico domoljubnih Kitajcev sem stala z mešanimi občutki: z zanimanjem in občudovanjem sem opazovala njihov ponos, ko so lahko večinoma prvič v svojem življenju stali na tem trgu in občudovali stavbe, ki so utrdile njihovo različico družbenega sistema, v soseščini pa so si lahko potem ogledali še Prepovedano mesto, cesarjevo palačo, ki je nekoč navaden človek ni smel obiskati, dovoljeno mu je bilo stopiti samo do prvega dvorišča. Ko sem torej stala najprej na aveniji parad, ob Trgu nebeškega miru, sem se spomnila tragičnega poboja študentov in drugih, ki so se borili za svobodo mišljenja v tej ogromni državi. Boljši občutki so me prevzeli, ko sem lahko stopila na cesarjevo dvorišče in zagledala to čudovito arhitekturo, o kateri sem pred obiskom Kitajske vedela premalo. Vznemirljivo je bilo opazovati barve, okrasje na vratih in strehah. Vsak prag je dvignjen, ne glede na to, če vstopamo v notranji prostor v stavbi ali samo v sosednje dvorišče. S tem namreč ustavimo pot negativni energiji, ki tako ne more nadaljevati svoje poti in nam škoditi. Na kakšne načine še lahko ustavimo slabo energijo? Tako, da hodniki, potke ne smejo voditi naravnost v hišo, temveč je potrebno to pot večkrat lomiti. Če to ni izvedljivo, potem postavimo pred vhod nek okrasni lonček s cvetjem, grmom. Zunanja vrata so bila okrašena z različnim številom zlatih polkrogov, gumbov na rdečih vratih (rdeča simbolizira sonce, srečo), edino cesar jih je lahko imel po devet v vrsti navpično in vodoravno, skupaj 81, kot je edini smel krasiti streho svoje cesarske palače z devetimi mitološkimi bitji, prav tako rumene oziroma zlate barve, ki je cesarska barva. Tudi vhod pred cesarjevo palačo (središče mesta) čuvata simbola moči: zlata levinja, ki doji mladiča, in lev, ki se igra s kroglo – z Zemljo. Njihovi levi so zelo podobni zmajem, so neke vrste hibridi, saj leva Kitajci v resnici niti niso poznali. Vhod v cesarjevo palačo pa krasita tudi želva (simbol trdnosti, dolgega življenja) in čaplja v vlogi feniksa kot simbol nesmrtnosti, prostor med dvema stopniščema, ki vodita k osrednji cesarjevi palači, krasijo lepi marmorni ornamenti z zmaji, simboli zaščite in uspeha. Posebna zanimivost so tudi okna, v katerih ni stekel, so pa prepredena z lesenim okrasjem skozi katero seveda pozimi veselo piha, zato je bil cesarjev prestol notranje ogrevan in ga tako ni zeblo. Velike kovinske posode pred palačo so bile napolnjene z vodo, če bi prišlo do požara.
Moje pisanje o Kitajski ni namenjeno opisu vseh znamenitosti in predstavitvi zgodovine, zato bom nadaljevala z vtisi, ki jih kot Evropejec srkaš v tako oddaljeni deželi. Mene namreč vedno zanima drugačnost: v kulturi, naravi, zgodovini. Tako se lahko ustavim kar pri vremenu. Tako Peking kot Kitajski zid smo si ogledali menda ob lepem sončnem dnevu. A res? Kje pa je sonce, smo se spraševali. Aha, skriva se za temi čudno rumeno sivimi oblaki, ki spominjajo na zimsko kotlinsko meglo. Tako hudo je onesnažen zrak. Bolj za zabavo kot iz kakšnega drugega razloga nas je vodič po zelo vročem in vlažnem ogledu mesta peljal na pregled k zdravniku. Ja, res. Eni so se odločili za masažo stopal, drugi pa za pregled pri zdravniku. Tam poteka pregled povsem drugače kot pri nas. Zdravnik te prime za zapestje, meri impulz, medtem te gleda v oči, pogleda jezik in pove diagnozo. Baje so ti trije pokazatelji dovolj, da izveš za zdravstveno stanje in kateri organ ne deluje, kot bi moral. Ko smo torej vsi izvedeli za svoje stanje, smo se veselo podali na mastno pojedino: šli smo poskusit pekinško raco. Ne vem, kaj sem pričakovala, ampak raca slovenske kuhinje je zame zmagovalka. Mogoče pa se krivična, je stvar okusa, kaj ima kdo raje. Zdela se mi je brez pravega okusa, istočasno pa moram reči, da mi je na Kitajskem teknil čisto vsak obrok, okusi so bili bogati, drugačni od slovenske kuhinje. Po njihovih testeninah in odličnem prelivu, celo domov grede na letalu, se mi še danes pocedijo sline.
Kjerkoli smo se gibali kot skupina, še posebej pa v Prepovedanem mestu ali na Kitajskem zidu, so se nam oglašali Kitajci, ki so se želeli z nami fotografirati. Ker zase ne menim, da sem zvezda, sem najprej mislila, po vseh popotniških izkušnjah, da so me prosili, naj jih fotografiram. Nasprotno, jaz sem bila glavni motiv slike. Belci smo bili pravo čudo za vse Kitajce, ki so prvič v življenju videli nekoga, ki je svetlolas in ima velike oči. Tako smo se počasi navadili vsakodnevnega poziranja in je vse skupaj postalo zabavno. Še zdaj mi gre na smeh, ko se spomnim, kako sem se po ogledu dela Kitajskega zidu usedla pri izhodu, da bi tam počakala na skupino, in začela pisati razglednice. Ker je povsod gneča, sem sedela z nogo ob nogi med Kitajci in pisala. Oni pa so sledili vsakemu mojemu gibu s pisalom po razglednici in se čudili tej čudni latinični pisavi. Gotovo so se spraševali, kdo bo prebral te dolge vozle. Razglednice so prispele iz Kitajske zelo hitro.
Prispeli smo v Xian. A preden se posvetimo mestu, poglejmo, po čem slovi okolica. Tam se nahaja arheološki park glinenih vojščakov, ki naj bi v posmrtnem življenju spremljali prvega kitajskega cesarja Qin Ši Huanga. Vsak glineni vojak je imel svoj obraz, visoki so 1,70 cm in tehtajo 200 kg, izkopavanja še zmeraj potekajo, skupaj naj bi bilo 8000 vojakov. Za najdbo se lahko zahvalimo tamkajšnjim kmetom, ki so med obdelovanjem polja naleteli na ta izreden zaklad zgodovine. Poleg te svetovne zanimivosti je bilo poučno videti še druge ostanke bogate kitajske zgodovine, npr. podolgovate bambusove letvice (uporabljali so jih že v 4. st. pr. n. št.), neke vrste SMS-si našega časa, po katerih so si sporočali pomembneži tistega časa, sploh pa cesar. Ker je sonce spet hudo žgalo in je ta veliki arheološki kompleks v več zgradbah, smo se hitro opremili s klobučki, šali in dolgimi rokavi, da nas ne bi opeklo. A glej Kitajke! Vsaka neporočena Kitajka skrbno čuva svojo svetlo polt, da ne bi slučajno za kakšen odtenek potemnela, saj potem ne bo več privlačna in bo težko našla snubca. Tako vse mlade Kitajke nosijo s seboj resnično lepe umetelno izdelane dežničke in celo rokavičke.
In po čem sem si Xian najbolj zapomnila? Res ponuja mesto marsikatero zgodovinsko znamenitost, vendar si slavnega 14 km dolgega mestnega obzidja iz 14. stol., čeprav je prvi zid stal tam že 200 let pr. n. št., nisem zapomnila le po njegovi veličastni podobi, temveč po vožnji s kolesom. Nisem ravno navdušena kolesarka, raje pešačim, ampak tam je naša ekipa spontano vzela v najem kolesa in se podala na vožnjo. Prekolesarili smo ves zid. Rezultat? Ob veliki vlažnosti in vročini ter posebnem terenu me je ta kolesarska pot, tlakovana iz kamnitih blokov, dodobra pretresla, kar je še posebej zamerila moja hrbtenica, ki se mi je maščevala z bolečino, ki me je spremljala ves večer, ko smo si šli ogledat predstavo v tamkajšnje kitajsko gledališče. Šlo je za muzikal, ki je predstavil bogato zgodovino Kitajske, in za res estetsko dovršeno predstavo: vsi nastopajoči so bili pravi lepotci ter oblečeni iz točke v točko v vedno nova zelo umetelno sešita svilnata oblačila s pisanimi motivi. Kot turisti smo bili edini tujek med občinstvom, ki se je skupaj z nami navduševalo nad petjem in plesom umetnikov.
Če je Peking simbol starodavnega cesarskega mesta in prestolnica Kitajske, prestavlja Kitajcem Šanghaj prostor za moderno, za svet borze, prestiža, komunikacijsko središče, je tudi najbolj prometno pristanišče na svetu. Svoj sloves pa opravičuje tudi s hitrim vlakom na magnetni blazini, t. i. maglevom, s katerim smo se zapeljali, in doseže hitrost do 500 km na uro. Vse to je Kitajska: tradicija, drugačnost, žive barve, estetika, novonastali srednji sloj, ki si želi več, ki se noče voziti več s kolesom, prizadevanje, da bi Kitajska delovala navzven kot moderna država, zato želi pustiti velik vtis s pridobitvami pravkar omenjenega modernega Šanghaja, ki se mu tudi Peking ne pusti ponižati, ko mu ob bok postavi moderni del mesta s Ptičjim gnezdom (stadion) in Vodno kocko (plavalni center), ki pa po olimpijskih igrah ne živita tako, kot so pričakovali.
Pa za konec še kakšna beseda o stereotipih. Upam, da na mojem krožniku nista končala kakšen pes ali maček, je pa res, da smo v vseh dneh videli samo enega lastnika, ki je sprehajal svojega psa, žal pa tudi psa v kletki, katerega življenje se je najverjetneje končalo v kakšni kuhinji. Mačke pa nismo videli nobene … čisto možno, da je bilo le naključje ...
Gabriela Zver
Vodnik: Kristjan Šuntajs (Vard).
Oglejte si nekaj mojih krajših videov, zanimivih trenutkov s potovanja:
V zmajevi deželi. Šolski razgledi, 2016, LXVII, št. 1, str. 9-10.
Komentarji
Objavite komentar