Čudovita izkušnja postanka v pokrajini Indijancev Navaho (Monument Valley)

 Po tem, ko smo dva dneva preživeli v Moabu, raziskovali in občudovali Narodni park Arches in si na prost dan privoščili rafting po reki Kolorado, je sledil nov vrhunec tritedenskega potepa po Zahodu ZDA.

Le kakšna bo pokrajina Monument Vally? Takšna, kot jo poznamo iz vesternov? Ali mladi danes še sploh gledajo te filme? Če jih ne, jih zagotovo še zanimajo Indijanci kot narod. Vsi pa se tudi bolj zavedamo, kaj se je zgodilo, ko smo Evropejci šli osvajat Ameriko, kakšno krivico smo naredili tamkajšnjim domačinom, prvotnim prebivalcem. Obiskujejo jih nove generacije ali pa ljudje, ki niso nujno neposredno povezani s preteklimi krivicami. Vsekakor bodo le osveščeni popotniki, turisti lahko pozitivno poročali o izkušnjah in podprli pozitivna prizadevanja, da se kaj razreši, popravi ali uredi.  

Spoznajmo torej lepoto te pokrajine. Monument Valley leži na meji med Utah in Arizono, in sicer na strani Arizone, vendar se meje te dežele raztezajo tudi v druge države ZDA. Navahi živijo v štirih državah ZDA, poglej zemljevid. Monument Valley leži na Koloradski planoti polni zanimivih visokih peščenjakov osamelcev. Slovensko se Monument Valley imenuje Dolina spomenikov. In če smo že pri prevodih, se pojavi vprašanje, kaj je pravilno: ali tam živi ljudstvo plemena Navajo ali Navaho? Navajo je mehiški zapis imena, saj črko j izgovarjajo kot h. Slovensko je torej Navaho. Glej razlago jezikovne svetovalnice spodaj v virih. *

Ko se peljete iz smeri Narodnega parka Arches proti Monument Valley, se peljete po zelo znani cesti. Za njeno slavo je poskrbel tudi film Forrest Gump. Se spomnite, ko se Forrest Gump odloči, da bo tekel in tekel in tekel? Sledi mu vedno več oboževalcev, tekačev. Potem pa se nekega dne ustavi na Cesti 163 in ugotovi, da je utrujen in da si želi domov.

Cesta 163 je kar prometna glede na redko poseljenost področja, a prav zaradi filma vsi turisti vedo, da je to Forrest Gump Point in da se želijo tam fotografirati. Seveda tudi jaz nisem mogla ignorirati ikonične naravne scenografije. 

Še pred točko Forresta Gumpa se peljete iz smeri Moaba tudi mimo osamelca t. i. Klobuka Mehičana (Mexican Hat) in reke San Juan, ki je pritok reke Kolorado. Od Gumpove točke do Monument Valley je približno 20 km vožnje. In vseh teh 20 minut lahko občuduješ isto čarobno panoramo rdeče barve. Človek bi mislil, da so fotografije večinoma obdelane, da je rdeča barva verjetno malce pretirana. Ne, res je ta pesek rdeč, pokrajina je res posebne barve, čisto nek drug svet, kot da nismo na Zemlji, temveč na Marsu.

Če vas zanima vožnja po Cesti 163, jo lahko podoživite s pomočjo hitre vožnje od vstopa na to cesto in do Monument Valley, video.

Oglejte si nekaj mojih slik (za ogled večje velikosti, klikni):

Zgoraj reka San Juan

Dva hogana, dve indijanski tradicionalni domovanji.

Zdaj pa sledi vrhunec tega poročila. Vstopili smo v Park plemena Navaho (Navajo Tribal Park). Naš slovenski vodnik je poiskal dva domača vodnika. Dobili smo resnično izkušenega znanega Dona Moseja, ki je tudi zdravilec. Res je izredna osebnost, pravi učitelj, z izredno bogatim znanjem. Poglejte si video neke skupine, ki jo je vodil že pred nami. Moji dijaki (tudi jaz sem srednješolska profesorica) bi ga gotovo poslušali odprtih ust, kot sem ga jaz. Z njim pa je bil tudi mlajši vodnik, ki nam je z veseljem navedel vse filme, v katerih so videti posamezni osamelci legendarne Doline spomenikov. Pa naštejmo nekaj filmov in oglasov. Se spomnite oglasa Marlboro Mana? John Ford Point je najbolj znana točka, ključna točka vestern filmov režiserja Johna Forda in slavnega igralca Johna Wayna ter oglasa za Malboro.

Poglejte mojo sliko:

in oglas **:

 
V filmu z Dennisom Hopperjem, Jackom Nicholsonom in Petrom Fondo, Goli v sedlu, se fantje vozijo na Harley Davidsonih ob zvokih Stephenwolfove uspešnice Born To Be Wild mimo Doline spomenikov. V Monument Valley je snemal Clint Eastwood. Posnetih je bilo nekaj epizod MacGyuverja … Sicer pa si lahko samo pogledate dolg seznam filmov, ki jim je pokrajina služila za kuliso.

Odlično razlago, zakaj je Dolina spomenikov postala tako pomemben del filmske industrije, si lahko ogledate v videu.

Kako se imenujejo vsem znani osamelci, si lahko ogledate na tem zemljevidu in na zelo informativni spletni strani. 

Nadaljujmo z ogledom Doline spomenkov s pomočjo slik, ki so nastale med postanki in med vožnjo. Vmes boste še enkrat videli Točko Johna Forda

 

 Don nam je ponudil prvo lekcijo iz poznavanje zgodovine in kulture ter duhovnosti.
 
 


 














Sledila je vožnja po tej magični dolini in Don nas je pripeljal do zanimive votline oziroma bolje rečeno loka (Moccasin Arch), ki ima na stropu luknjo. Naslonili smo se na stene pečine, ki so se nagibale ravno dovolj, da si lahko stal in ležal hkrati. »Kaj vidite?« nas je vprašal. Pa res!!! Zagledali smo orlovo glavo, ki jo lahko zagledamo v Spielbergovem filmu Indiana Jones iz leta 1989, v katerem sta zaigrala Harrison Ford in River Phoenix.

Nato nas je Don prosil, naj se sprostimo in se predamo zdravilni pesmi. Prisluhni mojemu videu, Donovemu petju čudovite pesmi.

Sledila je še pesem na flavti mlajšega vodnika:

 
 
Kdo je sploh Don Mose? Je spoštovani starešina, vzgojitelj in veleposlanik plemena Navaho. Veliko je prispeval k spodbujanju kulture Navaho in je skrbel za učni načrta navaškega jezika za šolsko okrožje San Juan. Naš slovenski vodnik Janko je zato želel, da bo naš vodnik prav on, saj je naša skupinica bila iz samih učiteljic, od razrednega pouka do srednje šole in ravnateljice.

Ta neverjetni učitelj Don Mose je zapisal tudi kar nekaj navaških legend, eno od njih vam ponujam v branje (ilustracije v tem zapisu so prav tako njegove), je v angleščini, objavljena na spletu, možno pa je naročiti tudi knjige npr. po Amazonu, vtipkajte njegovo ime.

Veliko zanimivega o kulturi in zgodovini Navahov lahko preberete tudi na tej spletnistrani.



 



Odprtih ust sem ga poslušala, torej vodnika Dona Moseja, kako je razložil skupni izvor Indijancev obeh kontinentov Amerike in drugih sorodnikov (npr. Eskimov, Mongolov), ki so jim Indijanci podobni po videzu, čeprav marsikdo ne ve, da si delijo do določene mere zapis DNK:. Oglejte si seznam vseh ljudstev, ki so živela na obeh kontinentih že davno pred prihodom velikih evropskih osvajalcev. V Monument Valley lahko tako vidimo tudi1500 let stare petroglife, risbe staroselcev.

Vodnika sta nas zapeljala tudi do hogana. Hogan je tradicionalno bivališče ljudstva Navaho. Danes ga nekateri še uporabljajo za domovanje, nekateri so namenjeni obrednim namenom. Vsekakor pa velja eno: gre za stare energetsko učinkovite domove, po katerih se lahko zgledujemo še danes. Hogan je lahko oblikovan stožčasto, okroglo ali kvadratno. Na sliki vidimo, da predstavlja glavno konstrukcijo bivališča cedra, uporabijo lahko tudi kamne in lubje, vse skupaj pa je napolnjeno z nabitim blatom, zemljo. Prav ta zemlja poskrbi, da je v njem vedno prijetna temperatura. Vhodna vrata so obrnjena proti vzhodu. S tem privabljajo in častijo bogastvo ter srečo.

V hoganu nas je prijazno sprejela Effie Yazzie. Predstavila je vse, kar moramo vedeti o hoganu, o delu žensk, o njihovih umetninah. Morda ste jo videli kdaj po televiziji v reportaži National Geographica, skupaj z materjo Suzy.


Barvanje tkanin z rastlinskimi barvami.


Viri:

* Jezikovna svetovalnica ZRC SAZU in ZRC SAZU 2

** Plakat Marlboroman: https://wallpapers.com/wallpapers/cowboy-at-monument-valley-ypby6y4wpzih0afu.html

Obiščite spletno stran in poiščite prejo omenjane vodnike:

Navajo Spirit Tours

Monument Valley Safari


Komentarji